108HSM025M
108HSM025M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108HSM025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:HSM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):232mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:840 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)