108HSM050M
108HSM050M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108HSM050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:HSM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):166mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2875 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)