108LMU200M2DG
108LMU200M2DG
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108LMU200M2DG
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):165.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.4545 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)