157RZM016M
157RZM016M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
157RZM016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V THRU HOLE
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.989Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.34 Ohms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)