| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LMU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 165.79mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.75 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
158LMU200M2EHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
159LMU025M2DFCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
224CKH050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
225AVD050MCRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
225NCN035MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
226AVD010MCRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
226AVD035MDRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
226AVD050MERCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
226UVK035MEWCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
226UVK050MELCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |