| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10.55Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 105 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.307" (7.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
227AVD016MELCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227AVD025MFECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227AVD035MGECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227AVD6R3MERCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227LMU450M2CHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227LMU450M2EDCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227LMU500M2DGCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227RZM025MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
227RZM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |