227LMU500M2DG
227LMU500M2DG
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
227LMU500M2DG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.13036Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2936 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)