228RZM010M1320
228RZM010M1320
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
228RZM010M1320
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):196mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:210 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)