334CKH050M
334CKH050M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
334CKH050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:CKH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):502.38Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.2 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)