336AVD010MDR
336AVD010MDR
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
336AVD010MDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)