336UVK050MEL
336UVK050MEL
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
336UVK050MEL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Type Description
Series:UVK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7.03Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:105 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)