337LMU500M2EH
337LMU500M2EH
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
337LMU500M2EH
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):753.575mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8081 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)