338RZM016M1340
338RZM016M1340
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
338RZM016M1340
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):121mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:144 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)