476LMU450M2BC
476LMU450M2BC
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
476LMU450M2BC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7.05474Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)