| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 710mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 425 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 850 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 90 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
477LMU200M2BFCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477LMU250M2ECCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477LMU400M2EHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477LMU450M2EGCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477RZM025MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 25V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477RZM035M1020Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
477UVK010MGECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
478LMU050M2BHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
478RZM6R3M1820Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
567LMU200M2CECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |