| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.06Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 270 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
478LMU050M2BHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
478RZM6R3M1820Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
567LMU200M2CECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
684KXM100MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
686LMU400M2BCCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
686LMU450M2BDCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
686UVK010MEWCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
687LMU200M2BHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
687LMU200M2DECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
688LMU035M2BGCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |