| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7.31Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 50 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 75 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.232" (5.90mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
687LMU200M2BHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
687LMU200M2DECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
688LMU035M2BGCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
827LMU250M2EECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA1000MEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA100MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA10MEFCCE5X11Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA2R2MEFCFA5X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA470MCC16X25Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA470MEFCKC16X25Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |