| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LMU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 202.2mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.6015 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
100YXA1000MEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA100MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA10MEFCCE5X11Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA2R2MEFCFA5X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA470MCC16X25Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXA470MEFCKC16X25Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YXM10MEFCF16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA1000MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA100MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA2200MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |