| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 860 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 989 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10YXA2200MEFCT810X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA220MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA220MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA220MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA220MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YXA470MEFC8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
160YXA220MEFCGC16X35.5Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
160YXA22MEFCT810X16Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA2200MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 500 $0.00000 |
|
16YXA220MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |