| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 187.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.709" (18.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
16YXA2200MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 500 $0.00000 |
|
16YXA220MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA220MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA330MEFCCE8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA330MEFCTA8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA330MTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA470MEFCT78X11.5Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA47MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA47MEFCT15X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YXA47MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |