474KXM100M
474KXM100M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
474KXM100M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:KXM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):352.737Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20 mA @ 100 kHz
Impedance:121.5 Ohms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)