476AVD025MER
476AVD025MER
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
476AVD025MER
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.94Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:230 mA @ 100 kHz
Impedance:440 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)