476AVD6R3MDR
476AVD6R3MDR
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
476AVD6R3MDR
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9.17Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:760 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)