338RZM6R3M1815
338RZM6R3M1815
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
338RZM6R3M1815
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):161mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)