| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RZM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 161mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 20 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
474CKH250MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
474KXM100MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
475AVD035MCRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
475AVD050MDRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476AVD025MERCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476AVD035MELCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476AVD050MFECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476AVD6R3MDRCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476LMU450M2BCCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
476UVK035MELCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |