474CKH250M
474CKH250M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
474CKH250M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:CKH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):529.106Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:37.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)