338CKH016M
338CKH016M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
338CKH016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V T/H
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:CKH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C