337LMU450M2DH
337LMU450M2DH
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
337LMU450M2DH
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.0048Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.0139 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)