| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7.03Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 130 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 195 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
337AVD016MFECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337AVD025MGECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337AVD6R3MFECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337HSM063MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 63V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337LMU450M2DHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337LMU450M2EFCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337LMU500M2EHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337RZM050M1020Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
337UVK010MFECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |