337HSM063M
337HSM063M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
337HSM063M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V THRU HOLE
Type Description
Series:HSM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):502mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)