337AVD016MFE
337AVD016MFE
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
337AVD016MFE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:170 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)