228LMU050M2CC
228LMU050M2CC
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
228LMU050M2CC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150.71mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6875 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)