227HSM050M
227HSM050M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
227HSM050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:HSM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):754mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)