227LMU450M2CH
227LMU450M2CH
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
227LMU450M2CH
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.5071Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4847 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)