226AVD010MCR
226AVD010MCR
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
226AVD010MCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15.07Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.8 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)