226AVD050MER
226AVD050MER
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
226AVD050MER
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9.04Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:82.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:165 mA @ 100 kHz
Impedance:880 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)