159LMU025M2DF
159LMU025M2DF
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
159LMU025M2DF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):44.21mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.9125 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)