109LMU035M2CG
109LMU035M2CG
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
109LMU035M2CG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):58.03mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.25 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)