109RZM010M
109RZM010M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
109RZM010M
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V T/H
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):66mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)