128LMU200M2DH
128LMU200M2DH
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
128LMU200M2DH
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):138.16mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.8955 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)