109LMU063M2EH
109LMU063M2EH
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
109LMU063M2EH
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Type Description
Series:LMU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):49.74mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.6 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)