108SAK016M
108SAK016M
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108SAK016M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V T/H
Type Description
Series:SAK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)