| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
109LMU035M2CGCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
109LMU063M2EHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
109RZM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
128LMU200M2DHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
128LMU200M2EECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
155RZM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
157RZM016MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150UF 20% 16V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
158LMU063M2CCCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
158LMU200M2EHCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
159LMU025M2DFCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |