108RZM025M1320
108RZM025M1320
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108RZM025M1320
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V T/H
Type Description
Series:RZM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):265mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:210 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)