108AVD010MGE
108AVD010MGE
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
108AVD010MGE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:AVD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):400mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)