107UVK035MFE
107UVK035MFE
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
107UVK035MFE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:UVK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.82Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:195 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)