107UVK016MEL
107UVK016MEL
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
107UVK016MEL
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:UVK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3.98Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:112.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)