CDV30EJ470FO3
CDV30EJ470FO3
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CDV30EJ470FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
MICA
Category
Capacitors
Family
Mica and PTFE Capacitors
Type Description
Series:CDV30
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:2 kV
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.858" (21.80mm)