| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.173" (4.40mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.299" (7.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F121GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.32400 |
|
CMR03F121GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.32400 |
|
CMR03F121GOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $18.32400 |
|
CMR03F131GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.32400 |
|
CMR03F131GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.32400 |
|
![]() |
CDV30FK131GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.32417 |
![]() |
CDV30FK151GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.32417 |
![]() |
CDV30FK161GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.32417 |
![]() |
CDV30FK181GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.32417 |
![]() |
CMR04E560FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.34214 |