CD7FA102GO3
CD7FA102GO3
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CD7FA102GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL
Category
Capacitors
Family
Mica and PTFE Capacitors
Type Description
Series:CD7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:100 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.173" (4.40mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)