| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 240 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F101FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
CMR03E330GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
CMR03E330GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
CMR03E330GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
CMR04F111FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.51824 |
|
![]() |
CDV30FK101GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.53714 |
![]() |
CDV30FK111GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.53714 |
![]() |
CDV30FK121GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.53714 |
![]() |
CDV30FK910GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.53714 |
CD4FC751GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 750PF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.54500 |