| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 2.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.252" W (19.80mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.858" (21.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK910GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.53714 |
CD4FC751GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 750PF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.54500 |
|
CD4FC821GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 820PF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.54500 |
|
![]() |
CMR06F751FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.55600 |
![]() |
CMR04F301FPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.57500 |
![]() |
CDV30FK131GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK151GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK161GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK162JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK181GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |