| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 300 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK131GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK151GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK161GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK162JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK181GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FK182JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 5% 2500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.57538 |
![]() |
CDV30FJ242JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.59385 |
CMR03E510GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.61294 |
|
CMR03E510GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.61294 |
|
CMR03E510GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $17.61294 |